- Zaletą technologii NFC jest szybkie parowanie i niskie zużycie energii.
- Aby można było dokonywać płatności NFC, zegarki smart muszą mieć usługę płatniczą obsługiwaną przez Twój bank.
- Najpopularniejsze zegarki z NFC oferują firmy Apple, Samsung i Garmin.
Szukaliśmy monety, wyciągnęliśmy karty płatnicze, później telefony komórkowe, a dziś do terminali płatniczych przyczepiamy tylko nadgarstki z zegarkami. To, co kilka lat temu wydawało się science fiction, jest teraz możliwe dzięki inteligentnej technologii NFC. Jak to właściwie działa? W czym różni się od Bluetootha? Czy płacenie jest bezpieczne? Jeśli i Ty zastanawiasz się nad zakupem zegarków z NFC, zapraszamy Cię do ujawnienia tajemnicy trzech liter, które są coraz częściej używane w połączeniu ze smart urządzeniami przenośnymi.
Treść artykułu
Więcej o technologii NFC
NFC to bezkontaktowe połączenie o wysokiej częstotliwości, które umożliwia wymianę danych między dwoma urządzeniami na odległość do około 4 cm. Skrót pochodzi z języka angielskiego Near Field Communication, czyli komunikacja na krótkie odległości.
Z historii NFC
Nic dziwnego, że pierwsze zastosowanie technologii NFC do płatności zbliżeniowych wiąże się z telefonami komórkowymi. Zasłużyła na to firma Nokia, która wraz z Sony i Philips założyła w 2005 roku tzw. NFC Forum. W tym samym roku Nokia wprowadziła na rynek akcesoria z technologią NFC do modeli 5140 i 3220. Już wtedy rozbudowane w ten sposób telefony nadawały się do płatności zbliżeniowych.
Pierwszym smartfonem z wbudowaną technologią NFC był Samsung Nexus S z 2010 roku. Na płatnościach zbliżeniowych za pomocą zegarków z NFC rozpoczęły pracować firmy Swatch i Visa.
Co to jest NFC?
NFC wykorzystuje fale elektromagnetyczne od przesyłania danych między dwoma urządzeniami. Technologia działa na częstotliwości 13,56MHz. Przesyłanie danych za pomocą NFC zawsze wiąże się z nadawcą i odbiorcą. Nadawca jest aktywny i generuje pole o częstotliwości radiowej, które może zasilać również pasywne urządzenia docelowe (urządzenia bez własnego źródła – np. naklejki NFC). Jednak za pomocą NFC mogą również komunikować się ze sobą dwa aktywne urządzenia.
Czy technologia NFC jak lepsza niż Bluetooth?
W swoich początkach NFC była postrzegana głównie jako wielki konkurent stosowanej od lat technologii Bluetooth. Ostatecznie jednak obie technologie działają obok siebie, każda z własnymi zaletami i zastosowaniem.
Zaletą NFC jest mniejsze zużycie energii oraz możliwość jej wykorzystania do urządzeń pasywnych. Na korzyść NFC przemawia również wysoka prędkość parowania.
Wręcz przeciwnie, Bluetooth jest lepszy, jeśli chodzi zasięg i prędkość transferu. Dzięki tej technologii możemy przesyłać dane na odległość kilka metrów prędkością do 2,1 Mbit/s. Z kolei NFC potrafi obsłużyć zaledwie parę centymetrów przy prędkości osiągającej 0,5 Mbit/s.
Jak działają zegarki z NFC?
Płatności NFC oparte są na zasadzie technologicznej opisanej powyżej. Aktywnym nadawcą jest terminal płatniczy, który w momencie zbliżenia zegarka emituje fale elektromagnetyczne, nawiązując w ten sposób komunikację niezbędną do dokonania płatności. Aby zegarki mogły wykonywać płatności zbliżeniowych, potrzebują zintegrowanej technologii NFC i także musi ona obsługiwać niektóre usługi płatnicze.
Usługi płatnicze obsługiwane przez słowackie banki
- Apple Pay
- Google Pay
- Garmin Pay
- Fitbit Pay
- Xiaomi Pay
Pomocna wskazówka: Nie wystarczy, aby Twój zegarek był kompatybilny z telefonem. Przed zakupem zegarka NFC sprawdź, czy Twój bank obsługuje usługę płatności, z której korzysta wybrany zegarek smart. W przeciwnym razie nie będziesz mógł korzystać z płatności NFC.
Jak płacić zegarkiem z NFC?
Jeśli z powodzeniem przebrnąłeś przez szeroką gamę ofert na rynku, dopasowałeś swoje wymagania, możliwości banku i Twojego smartfona i wybrałeś odpowiedni zegarek smart, konfiguracja płatności NFC będzie banalną sprawą. Jeszcze przed podłączeniem zegarka do terminala zarejestruj swoją kartę płatniczą za pośrednictwem używanej usługi płatniczej. Procedura autoryzacji jest indywidualna dla każdej usługi. Cały proces jest przyjazny dla użytkownika.
Twoje dane będą chronione przez token oraz co do zasady czterocyfrowym kodem, który musisz podać przy każdej pierwszej płatności w danym dniu. Ponieważ komunikacja między terminalem płatniczym i zegarkiem z NFC odbywa się na bardzo niewielkiej odległości, wyeliminowane jest ryzyko podłączenia innego urządzenia. Płatności NFC są zatem uważane za bardzo bezpieczne.
Jakie zegarki smart obsługują NFC?
Jak wspomnieliśmy wyżej, producenci zegarków obsługują płatności NFC za pośrednictwem różnych usług. Do najbardziej popularnych należy Apple Watch, który umożliwia płatności zbliżeniowe za pośrednictwem Apple Pay. Zegarki z NFC od Samsunga współpracują z usługą płatniczą Google Pay, podobnie jak Suunto czy Fossil. Popularne zegarki smart Garmin korzystają z własnego Garmin Pay.