Czy wiesz, jak działa zegarek sterowany radiowo?

Zegarki sterowane radiowo należą do najbardziej dokładnych zegarków
Facebook
LinkedIn

Przez długie lata wydawało się, że ustawić zegarek w taki sposób, aby działał dokładnie, jest prawie niemożliwe. Początkowo zegarek był bardziej biżuterią niż akcesorium, które potrafi dokładnie zmierzyć czas – ale tylko do czasu wynalezienia zegarków sterowanych radiowo. Ale jak właściwie działają te zegarki?

Treść artykułu

Zegarki sterowane radiowo

Zegarki sterowane radiowo zapewniają dokładność jak żaden inny typ zegarka. W celu zapewnienia dokładnego pomiaru konieczne jest wychwytywanie sygnałów radiowych z nadajników, których jest tylko kilka na całym świecie. Nadajniki te wysyłają sygnały do zegarka sterowanego radiowo, co zapewnia jego pełną dokładność. Istnieje kilka producentów, produkujących modele sterowane radiowo. Bardzo popularne marki to przykładowo Citizen, Casio, Seiko lub Junghans.

Historia zegarków sterowanych radiowo

Niemiecka firma Junghans stworzyła pierwszy masowo produkowany zegarek sterowany radiowo. Później skonstruowała również pierwszy zegarek na biurko, zegarek słoneczny, który był sterowany radiowo – zegarek Radio Controller Solar 1. Pomimo faktu, iż technologia zegarków sterowanych radiowo istnieje już od 50-tych lat XX wieku, pierwszy zegarek sterowany radiowo na rękę powstał dopiero w 1991 roku. Jesz znany pod nazwą Mega 1. Zaprojektowała i wyprodukowała go wyżej wspomniana firma Junghans. Chodzi o firmę, która jako pierwsza zminiaturyzowała cały system sterowania radiowego do postaci zegarka na rękę.

Pierwszy radiowo sterowany zegarek - Junghans Mega 1
Źródło: Wikipedia

Jak działają zegarki sterowane radiowo?

Zegarki sterowane radiowo muszą najpierw podłączyć się do zegarka atomowego, który wyśle im sygnał. Zegarek atomowy musi zwykle znajdować się w obrębie do najmniej 500 – 1500 km. Zegarki sterowane radiowo podłączają się do zegarka atomowego zwykle jeden raz w nocy. Zegarek działa na zasadzie pomiaru jednej sekundy. W 1967 roku zdefiniowano, ile trwa jedna sekunda, a więc 9 192 631 770 cykli promieniowania. Wewnątrz zegarka atomowego znajduje się wnęka mikrofalowa, zawierająca gaz. W zegarkach cezowych gaz ten pochłania mikrofale i wnęka uruchomi wzmacniacz elektroniczny.

Co ciekawe, zegarki sterowane radiowo mają odchylenie jedną sekundę na 100 000 lat.

Pierwszy zegarek sterowany radiowo

Jeden z pierwszych zegarków na rękę sterowanych radiowo Mega 1, miał antenę odbiorczą wbudowaną w bransoletkę. Antena ta była w stanie odbierać sygnał radiowy z niemieckiej stacji DCF77, która znajduje się około 25 km od Frankfurtu nad Menem, w mieście Mainflingen. Design tego zegarka zaprojektowała niemiecka firma Frog Design.

Najdokładniejszy zegarek sterowany radiowo

Jeśli szukasz nie tylko designerskiego zegarka, ale przede wszystkim takiego modelu, który będzie doskonałe mierzył czas, sięgnij po zegarkach marki Citizen, Seiko lub Casio. To wysokiej jakości zegarki sterowane radiowo o wysokiej jakości.

Zegarek sterowany radiowo Casio GW-3000M-4AER

Zegarki sterowane radiowo marki Citizen można również sklasyfikować jako Multiband – zegarki odbierają sygnał co najmniej z dwóch stacji nadziemnych. Ciekawostką jest, że zegarki Casio  Multiband 5 odbierają sygnały z 5 stacji nadawczych. Jednak w czasach dzisiejszych istnieją również zegarki Casio Multiband 6. A przy okazji, czy wiedziałeś, że firma Citizen opracowała opatentowaną technologię, która pozwala na dokładny pomiar czasu poprzez połączenie trzech funkcji? Funkcja antymagnetyczna, funkcja odkrywania uderzenia i funkcja automatycznego korygowanie ręki.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Czy wiesz, że możesz używać zegarka analogowego jako kompasu?

Jak używać zegarka analogowego jako kompasu?

Do orientacji w terenie i prawidłowego określenia kierunków świata można wykorzystać dowolny zegarek analogowy. Północ można znaleźć za pomocą zegarka, wykonując prostą 5-etapową procedurę. Możesz

Poznaj różnicę między zegarkami analogowymi i cyfrowymi

Analogowe kontra cyfrowe zegarki: Zalety i wady

Zegarki cyfrowe napędzane są wyłącznie mechanizmami kwarcowymi i wyróżniają się wyrafinowaną funkcjonalnością. Zegarki analogowe mają wyższą wartość inwestycyjną i działają bezobsługowo w przypadku mechanizmów mechanicznych.