- Napęd kwarcowy spowodował rewolucyjne zmiany w branży zegarkowej w latach 70-tych.
- Zegarki z mechanizmem kwarcowym zasilany są baterią.
- Za wysoką precyzją zegarków kwarcowych kryje się oscylujący kryształ kwarcu.
Precyzyjne i niedrogie. Zegarki kwarcowe mają zalety, które kiedyś podbiły świat i zrewolucjonizowały branżę zegarmistrzowską. Nawet do tego czasu niezłomne szwajcarskie zegarmistrzostwo doświadczyło wstrząsów prowadzących do kryzysu pod „brzemieniem kwarcu”. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej napędowi kwarcowemu, przedstawimy jego historię i podstawową zasadę działania.
Treść artykułu
Historia zegarków kwarcowych: Jak Japończycy pokonali Szwajcarów
Szwajcaria była zegarmistrzowską potęgą, a Genewa mekką światowego zegarmistrzostwa do końca lat 60-tych. Dokładnie 25 grudnia 1969 roku marka Seiko zaprezentowała w Tokio swoją limitowaną edycję Seiko Astron. Pierwszy na świecie dostępny na rynku zegarek kwarcowy miał złotą kopertę i skórzany pasek. Przypisuje się mu historyczne wstrząsy we wcześniej stabilnej branży zegarmistrzowskiej, która chcąc nie chcąc musiała dostosować się do tej nowej technologii napędowej. Astron pokazał światu, że zamiast skomplikowanej mechaniki, zegarki mogą być zasilane baterią, kwarcem i silnikiem.
Ciekawostka: W rzeczywistości Astor nie był pierwszy zegarek
Rozwój technologii kwarcowej rozpoczął się dziesiątki lat przed podbojem świata przez Seiko Astor. Kilka marek, w tym Omega, Patek Philippe i Piaget, poszukiwało mechanizmu kwarcowego na przełomie lat 50-tych i 60-tych. Seiko wynalazł przenośny zegarek kwarcowy w 1964 roku. Seiko Crystal Chronometer QC-951 był używany na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Dwa lata później Japończycy stworzyli pierwszy kieszonkowy zegarek kwarcowy, a rok później zegarek naręczny zasilany za pomocą baterii. Jednak dopiero Seiko Astor, który nadal jest uważany za dziadka mechanizmów kwarcowych, był dostępny na rynku.
Kryzys kwarcowy
W tamtych latach wysokiej klasy technologia kwarcowa była nie tylko prostsza i tańsza w produkcji, ale także dokładniejsza w porównaniu z napędem mechanicznym. Japońskie i amerykańskie marki natychmiast wykorzystały okazję i szybko zaczęły prosperować dzięki masowej produkcji kosztem tradycyjnych szwajcarskich zegarmistrzów. Szacunki mówią, że w tym okresie zbankrutowało ponad 900 szwajcarskich marek, a dwie trzecie siły roboczej w branży straciło pracę.
Co to jest napęd kwarcowy?
Napęd kwarcowy lub mechanizm wykorzystuje baterię jako podstawowe źródło energii do swojego działania. Ten zegarek jest również nazywany zegarkiem kwarcowym, ponieważ „kwarc” to małe wycięcie kwarcowe w kształcie tunera, które oscyluje z precyzyjną częstotliwością. To sprawia, że zegarki kwarcowe są niezwykle dokładne. Domyślnie tykają z odchyleniem o kilka sekund na miesiąc. W najwyższej jakości chronometrach odchylenie liczone jest w sekundach na rok.
Najważniejsze zalety zegarków kwarcowych
- wyższa precyzyjność
- niższa cena
- lepsza dostępność
- wyższa trwałość
- niskie lub żadne wymagania konserwacyjne
Jak działa napęd kwarcowy
Tykająca esencja zegarka kwarcowego pochodzi z baterii. Energia ze źródła przechodzi przez układ scalony do kryształu kwarcu w kształcie tunera. Pod wpływem ładunku elektrycznego kryształ kręci się z prędkością 32 768 razy na sekundę. Jego oscylacje są wykrywane przez obwód elektryczny, który przetwarza je na impulsy elektryczne i przesyła je do silnika krokowego. Zadaniem silnika krokowego jest zamiana energii elektrycznej na energię mechaniczną, czyli obracanie kół zębatych (zębatek), które poruszają wskazówkami zegarka. Ponieważ impulsy docierają tutaj dokładnie raz na sekundę, wskazówka porusza się w regularnych odstępach sekundowych.
Ciekawostka na zakończenie: Napęd kwarcowy tyka bardziej wyraźnie
Być może zauważyłeś, że mechanizm kwarcowy powoduje, że zegarek tyka bardziej zauważalnie niż zegarek mechaniczny. Lepiej powiedzieć, sekundnik wyraźnie tyka, to znaczy nie porusza się płynnie, ale w wyraźnych sekundowych interwałach. Wynika to z faktu, że przy normalnej częstotliwości ręka otrzymuje dokładnie jeden impuls na sekundę, co powoduje wyraźny skok do przodu. Istnieje też tak zwany napęd kwarcowy wysokiej częstotliwości, który częściej wysyła impulsy do wskazówki i tym samym zapewnia jej płynniejszą pracę. Powoduje to jednak szybsze rozładowywanie akumulatora, co niektórzy producenci rozwiązują za pomocą napędu słonecznego.